Decydując się na zakup lub adopcję szczeniaka, bierzemy na siebie sporą odpowiedzialność i wiele nowych obowiązków. Przede wszystkim należy pamiętać, że większość szczeniąt powinno zostać przy matce do około szóstego tygodnia życia, ponieważ mniej więcej do tego okresu, żywi się ono mlekiem matki. Jeśli w wyniku jakichś nieszczęśliwych wydarzeń zdarzyło się, że w nasze ręce trafił młodszy szczeniak, należy bezwzględnie karmić go specjalistycznymi preparatami zastępującymi mleko matki.
Potrzeby żywieniowe psów
Od około 4-5 tygodnia życia szczenię poza mlekiem matki powinno być także powoli przyzwyczajane do pokarmów stałych. Ponieważ potrzeby żywieniowe szczeniąt są w dużym stopniu inne niż potrzeby żywieniowe dorosłych psów, na każdym etapie dorastania pieska trzeba stosować karmę przeznaczoną dla danej grupy wiekowej. Powinno się też pamiętać, że nie powinno się karmić psa resztkami z obiadu, w szczególności dotyczy to szczeniąt. Współcześnie produkowane karmy dla zwierząt są pełnowartościowe i w zupełności zaspokajają potrzeby żywieniowe psów.
Resztki z obiadu mogą być dla psa nie tylko niezdrowe, ale wręcz szkodliwe lub trujące i ich podawanie może wywoływać wiele niekorzystnych efektów. Pamiętajmy o tym, że psy to mięsożercy, nie są więc przystosowane do spożywania dużej ilości skrobi i cukrów. Szkodliwe dla nich mogą być także przyprawy, które w dużej ilości stosujemy we własnej diecie a, produkty takie jak czosnek, cebula, rośliny kapustne i strączkowe a nawet krowie mleko mogą wywoływać u psa różnego rodzaju problemy żołądkowe takie jak wzdęcia czy biegunki.
Jak karmić szczeniaka?
Więc jak karmić szczeniaka? Przede wszystkim pamiętajmy, że zwierzęta rosną bardzo intensywnie i w zależności od rasy psa okres wzrostu może u nich trwać od ośmiu miesięcy do nawet dwóch lat. W związku z tym karma dla szczeniąt powinna zawierać odpowiednio duża ilość białka, zapewniać odpowiednią wartość energetyczną a jednocześnie być lekkostrawna. Karma powinna być także dopasowana do tego, z jak dużym psem będziemy mieli do czynienia gdy pies dorośnie. Oczywistym jest że mniejszą ilość pożywienia będziemy dawać małemu pieskowi kanapowemu, a większą psu ras dużych jak na przykład Rottweiler.
Duże znaczenie ma także częstotliwość podawania posiłków szczenięciu. Bardzo małe szczeniaki, które żywią się tylko mlekiem matki, przyjmują pożywienie około 8-9 razy na dobę w mniej więcej stałych odstępach czasu. Jeśli więc karmilibyśmy szczenię mlekiem zastępczym trzeba je podawać co 2,5-3 godziny. Gdy szczeniak przechodzi na pokarm stały stopniowo zmniejszamy częstotliwość podawania posiłków. Początkowo podajemy je około 5-6 razy dziennie. Gdy wiek naszego szczeniaka będzie wynosił około 6 miesięcy, powinniśmy podawać mu pożywienie 3 maksymalnie 4 razy dziennie. Natomiast gdy szczenię będzie w wieku około 8 miesięcy możemy karmić je jak dorosłego psa czyli podawać u karmę 2 razy dziennie. Wszelkie wątpliwości najlepiej zawsze skonsultować z weterynarzem, który bez wątpienia doradzi nam w odpowiedni sposób.