Jak wygląda czerniak?

Czerniak to rzadki rodzaj raka skóry, który potrafi się rozprzestrzeniać. Kiedy tak się dzieje, leczenie może być trudne, a rokowania kiepskie. Czynniki ryzyka czerniaka obejmują między innymi nadmierną ekspozycję na słońce, jasną karnację i historię czerniaka w rodzinie. Otrzymanie wczesnej diagnozy i szybkie leczenie są kluczowe.

Z tego powodu ludzie powinni śledzić wszelkie zmieniające się lub rosnące pieprzyki. Korzystanie z odpowiedniej ochrony przed ekspozycją na słońce może pomóc nawet w całkowitym zapobieganiu czerniakowi.

Czym jest czerniak?

To rodzaj raka skóry, który pojawia się, gdy komórki produkujące pigment zwane melanocytami mutują i zaczynają się dzielić w niekontrolowany sposób. Większość komórek pigmentowych rozwija się w skórze. Czerniaki mogą rozwijać się w dowolnym miejscu na skórze, ale niektóre obszary są bardziej zagrożone niż inne. U mężczyzn są to najczęściej klatka piersiowa i plecy. U kobiet najczęściej nogi. Inne typowe miejsca obejmują twarz.

Czerniak występuje stosunkowo rzadko u osób o ciemniejszej skórze.
Istnieją cztery rodzaje czerniaka. Czerniak szerzący się powierzchownie – jest to najczęstszy typ czerniaka, który często pojawia się na tułowiu lub kończynach. Komórki początkowo mają tendencję do powolnego wzrostu, zanim rozprzestrzenią się na powierzchni skóry.

Czerniak guzkowy – jest to drugi najczęstszy typ czerniaka, pojawiający się na tułowiu, głowie lub szyi. Zwykle rośnie szybciej niż inne typy i może mieć czerwonawy lub niebiesko-czarny kolor.

Czerniak soczewicowaty złośliwy – jest mniej powszechny i ma tendencję do rozwoju u osób starszych, zwłaszcza w częściach ciała, które przez kilka lat były nadmiernie nasłonecznione, takich jak twarz. Zaczyna się jako pieg Hutchinsona lub lentigo maligna, który wygląda jak plama na skórze. Zwykle rośnie powoli.

Akralny czerniak soczewicowaty – to najrzadszy rodzaj czerniaka. Pojawia się na dłoniach, podeszwach stóp lub pod paznokciami. Są one najczęstszym typem czerniaka u osób z ciemniejszymi typami skóry. Jak wygląda czerniak? Jest kilka charakterystycznych cech czerniaka, które mogą pomóc odróżnić nieszkodliwego pieprzyka od niebezpiecznej zmiany.

Jak wygląda czerniak?

Asymetria – kształt jednej połowy nie pasuje do drugiej połowy. Obramowanie, które jest nieregularne, krawędzie są często postrzępione lub mają rozmyty zarys. Pigment może rozprzestrzenić się na otaczającą skórę. Kolor, który jest nierówny (mogą występować odcienie czerni, brązu i brązu, widoczne są również obszary koloru białego, szarego, czerwonego, różowego lub niebieskiego). Jeśli chodzi o średnicę, następuje zmiana rozmiaru, zwykle wzrost. Czerniaki mogą być małe, ale większość z nich jest większa niż ziarno grochu (większe niż 6 milimetrów). Zmiany prawdopodobnie występują w ciągu ostatnich kilku tygodni lub miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here