Nie od dzisiaj wiadomo, że dobry pracownik to taki, który jest zmotywowany i pozytywnie nastawiony do swoich zadań. Jeśli pracownikowi brakuje motywacji i wpada on w marazm lub rutynę, to przekłada się to na jego mniejszą efektywność pracy oraz wyniki pozostałego zespołu.
Warto więc zadbać o pracownika, kiedy spadek jego motywacji zauważalnie się obniżył, zanim będzie na to za późno.
Jak zmotywować pracownika do pracy?
Wbrew pozorom to, co pierwsze przychodzi na myśl, czyli wyższe wynagrodzenie, wcale nie jest jednym decydującym czynnikiem motywującym pracownika. Istnieje szereg technik motywacyjnych, które pobudzą go do działania oraz poprawią jego komfort psychiczny, zwiększając tym samym jego energię.
Oto najważniejsze czynniki motywujące pracownika.
Inwestycja w rozwój
Rozwój pracownika oraz podwyższanie kompetencji zawodowych skutecznie podniesie jego motywację.
W zakres inwestycji może wchodzić np. finansowanie szkoleń zawodowych dla pracowników. Dużym zainteresowaniem cieszy się organizowania konferencji i wydarzeń ściśle branżowych, a także dofinansowywanie studiów czy kursów językowych.
Warto również zadbać o pracowniczą bibliotekę z niezbędnymi branżowymi przewodnikami.
Bonusy i pochwały
Docenianie każdego, nawet drobnego sukcesu pracownika zawsze procentuje na przyszłość. Czasami wystarczy drobne wyróżnienie w postaci bonusu czy pochwały, aby mało wydajny pracownik znowu poczuł przysłowiowy wiatr w żaglach.
Premiowanie pracownika
Sprawiedliwy system premiowy jest jednym z najlepszych narzędzi motywacyjnych w rękach pracodawcy. Bardzo istotne jest, aby premia była przyznawana na jasnych zasadach. Jakiekolwiek niedopowiedzenia w tym zakresie, zamiast motywować, zniechęcają i prowadzą do sporów oraz konfliktów pomiędzy pracownikami.
Atrakcyjne benefity pracownicze
W zależności od preferencji pracowników mogą to być benefity sportowe, żywieniowe, rekreacyjne lub kulturowe. Jeśli chcemy poznać oczekiwania pracowników, warto przeprowadzić wcześniej wśród nich ankietę i na jej podstawie określić preferencje pracownicze.
Imprezy integracyjne i poprawa więzi socjalnych
Wspólne przebywanie z pracownikami poza pracą na różnych wycieczkach i wypadach integracyjnych pozwala na wspólne zacieśnianie więzi.
Koleżeńskie środowisko pracy
Dobra atmosfera w firmie prawie zawsze przekłada się na dobre wyniki całego zespołu. Wszelkie konflikty oraz kłótnie obniżają efektywność pracy pracowników, tworząc tym samym niezdrową rywalizację.
Odpowiednie warunki pracy
Sprawny sprzęt oraz dobrze wyposażone stanowisko pracownicze podwyższa wydajność i jakość pracy pracowników.
Natomiast przytulny i wyposażony pokój socjalny, wpływa na komfort wspólnych posiłków w trakcie przerw.