Jak zrobić bootowalny pendrive?

Bootowalny pendrive to doskonała alternatywa, aby bez używania płyty CD zainstalować na swoim komputerze system Windows. Wiele nowszych notebooków i laptopów nie posiada już napędu optycznego, dlatego nieraz bootowalny pendrive to jedyne rozwiązanie. Czym zatem on w istocie jest oraz jak zrobić bootowalny pendrive?

Jak zrobić bootowalny pendrive?

Jest to odpowiednio przygotowana i sformatowana pamięć USB, której zawartość jest automatycznie załadowana przez komputer podczas startu. Jeżeli znajdują się na nim pliki instalatora systemu operacyjnego, efekt jest identyczny, jak gdyby w napędzie znajdowała się płyta z taką samą zawartością. Dużym plusem jest fakt, iż używając do instalacji pendrive w standardzie USB 3.0 lub USB 3.1, znacznie skrócimy czas potrzebny do instalacji systemu. Sam proces instalacji systemu z pendrive odbywa się identycznie jak wtedy, gdy używamy standardowej płyty. Po włożeniu pamięci do portu USB należy zrestartować komputer (z opcją bootowania z USB). Wszystkie pliki załadują się automatycznie, a my musimy jedynie wykonywać kolejne polecenia. Samo przygotowanie pendrive, również nie należy do najbardziej skomplikowanych.

Co jest potrzebne?

Aby stworzyć bootowalny pendrive potrzebujemy pusty pendrive z pamięcią 8GB dla Windows 10 lub 4GB dla starszych systemów. Należy się również upewnić, że posiadamy sprzęt komputerowy z portem USB i płytą główną, na którym BIOS pozwala na uruchamianie z USB. Aby upewnić się, że pendrive jest bootowalny musimy zrestartować komputer i wejść w ustawienia BIOS lub UEFI (najczęściej przez wciśnięcie klawiszy Del, F2, lub F12, zaraz po uruchomieniu komputera). W sekcji rozruchu (Boot) musi widnieć opcja „boot form USB device”.

Wówczas mamy pewność, że nasz pendrive jest bootowalny. Istnieją trzy główne sposoby, aby stworzyć bootowalny pendrive. Pierwszy z nich to pobranie programu ze strony Microsoft, który krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces. Cała operacja jest bardzo prosta i trwa nie dłużej niż kilka minut. Druga opcja to tworzenie pendrive z pliku ISO. Należy najpierw pobrać plik ze strony pobierania Windows 10, a następnie przy pomocy programu np. najpopularniejszego Etcher, stworzyć bootowalny pendrive.

Cała procedura jest również nieskomplikowana i ogranicza się do wybrania nośnika (naszego USB) i kliknięcia przycisku „flash”, by po chwili nasz pendrive był bootowalny. Trzeci ze sposobów jest zdecydowanie najtrudniejszy i dlatego ręczne tworzenie z systemem Windows to opcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy sprawnie radzą sobie w dziedzinie informatyki. Bez względu na wybraną opcję, należy na koniec zrestartować system. W menu BIOS należy nadać opcji USB najwyższy priorytet bootowania, a następnie zapisać zmiany i wyjść. Komputer wyłączy się i uruchomi ponownie, by po chwili finalnie rozpocząć instalowanie systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here