Jak zmotywować się do nauki?

Każdy z nas z pewnością doskonale pamięta szkolne czasy. Są one pełne szalonych wspomnień – tych dobrych, ale także tych trochę gorszych, kiedy klasówka nie poszła nam tak dobrze, jak tego oczekiwaliśmy i musieliśmy wrócić do domu z oceną niższą, niż byśmy tego chcieli. Bez wątpienia możemy przypomnieć sobie mnóstwo takich właśnie sytuacji, niezależnie od tego, czy jesteśmy już dorosłym człowiekiem i etap nauki mamy dawno za sobą, czy też kontynuujemy naukę na studiach, itd.

Edukacja w czasie studiów

Jeśli nie zostawiliśmy edukacji za sobą i kontynuujemy ją do tej pory, po prostu na wyższym szczeblu, to nadal musimy od czasu do czasu przysiąść nad książkami i przyswoić sobie pewne tematy. W pracy również niejednokrotnie musimy się doszkalać i poszerzać swoją wiedzę z konkretnej dziedziny, tak więc śmiało można powiedzieć, że nasza edukacja nie kończy się nigdy – wchodzi jedynie na wyższy poziom i staje się bardziej skoncentrowana na jednym zagadnieniu. Podejście do życia, w którym chcemy nieustannie chłonąć nową wiedzę, nie tylko dlatego, iż musimy, jest podejściem naprawdę godnym podziwu. Bywają jednak takie dni, kiedy nie mamy siły, jesteśmy zmęczeni lub zwyczajnie nie chce nam się siedzieć nad książkami. Co wówczas robić? Jak zmotywować się do nauki? Czy istnieje na to skuteczny sposób?

Jak zmotywować się do nauki?

Owszem, są pewne triki, które możemy wykorzystać, aby zmusić się poniekąd do zapoznania się z treściami, z którymi nazajutrz zmierzymy się na egzaminie czy szkoleniu w pracy. Są to triki, które jednak mogą wykorzystać również osoby młodsze. Tak naprawdę każdy, kto potrzebuje motywacji, niezależnie od wieku czy przedsięwzięcia, może spróbować wcielić je w życie i sprawdzić na własną rękę, czy odniosą one pozytywny skutek. Jednym z takich sposobów jest nauka przez dosłownie pięć do dziesięciu minut. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby przeczytać cały podręcznik – przeczytajmy zaledwie dwie strony z konkretnego rozdziału. Być może wciągnie on nas na tyle, że będziemy chcieli kontynuować naukę?

Nawet jeżeli nie, to po kilku minutach możemy odłożyć książkę – wciąż jednak będziemy mądrzejsi o tych kilka przeczytanych stron, bogatsi o kilka nowych informacji. Ta sztuczka nie zadziała na każdego, dlatego być może kolejna mocniej zmotywuje do nauki. Kolejnym sposobem na zmuszenie się do nauki, może być nagrodzenie siebie czymś miłym po wykonaniu pewnej porcji pracy. Nie musi to być nic wielkiego, jednak musi to być dostatecznie dobra nagroda, abyśmy chcieli podjąć wysiłek nauki. Dla przykładu, jeżeli jesteśmy na diecie, lecz paczka ulubionych ciastek jest czymś, o czym marzymy od wielu dni, to możemy umówić się sami ze sobą, że zjedzenie tych ciastek będzie nagrodą za przyswojenie pewnej części materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here