jablko w diecie
fot. Pixabay.com

Dieta, której zadaniem jest zgubienie nadmiernych kilogramów, jest najczęściej stosowanym sposobem żywienia. Okazuje się, że nawet 90% z nas nie jest zadowolona z wyglądu własnej sylwetki. Kult piękna dyktuje kanon, zgodnie z którym powinniśmy nosić ubrania w rozmiarze S. Czy dieta odchudzająca może być zdrowa? Czy udaje się wyeliminować efekt jojo?

Co to jest efekt jojo?

Efekt jojo jest zawsze niekorzystny. Mowa o zjawisku, zgodnie z którym w ciągu 6 miesięcy od zakończenia stosowania diety redukującej tkankę tłuszczową, dochodzi do jej ponownego nagromadzenia i to w nadmiarze, co najmniej o 10% więcej, aniżeli waga wyjściowa osoby, która dietę zaczęła stosować.

Jak łatwo się domyślić, efekt jo jo zawsze jest niechciany. Przecież po to stosujemy drakońskie diety, dzięki którym udaje się schudnąć 5 kg w ciągu miesiąca, by długo móc cieszyć się idealną figurą. Nie chcemy znowu tyć i wracać do stanu naszego ciała sprzed diety. Większość z nas uznaje, że dieta na odchudzanie nie jest komfortowa, wręcz jest to dieta z wyrzeczeniami. Odmawiamy sobie ulubionych słodyczy, białego chleba, produktów mącznych i potraw smażonych, a właśnie te składniki wchodzą w skład tradycyjnej kuchni polskiej.

kobieta cukierki i warzywa
fot. Pixabay.com

Jak się odchudzać bez efektu jojo?

Czy da się zrzucić zbędne kilogramy bez jo-jo? Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko dobrać właściwy jadłospis. To dlatego zaleca się, by odchudzanie przebiegało zawsze pod stałą kontrolą dietetyka. To także dietetyk musi dopasować właściwe menu. Uwzględnić należy nie tylko stałe nawyki żywieniowe, ale też tryb życia, zapotrzebowanie na wartości odżywcze, płeć, wyjściową masę ciała czy ogólny stan zdrowia i prowadzoną aktywność fizyczną. To zresztą dlatego nie można powiedzieć, by jakakolwiek dieta uniwersalna była dobra dla wszystkich. Nie istnieje też żadna dieta cud. Owszem, schudniemy szybko, ale jednocześnie wycieńczymy własny organizm, doprowadzimy do anemii, problemów z pamięcią, koncentracją uwagi, kłopotów z cerą, włosami i paznokciami. Doprowadzimy do zaburzeń żywieniowych, zaburzeń metabolicznych i oczywiście, tak niechcianego efektu jo-jo.

koktajle owocowe na odchudzanie
fot. Pixabay.com

Diety bez efektu jo-jo

Jeśli rzeczywiście chcesz stracić zbędne kilogramy i jednocześnie utrzymać osiągniętą wagę, zwróć uwagę na diety, które dzisiaj cieszą się największą popularnością. Wśród nich wyróżnia się dieta Dąbrowskiej. To właściwie post leczniczy, a odchudzanie jest jedynie skutkiem ubocznym. Utrata wagi nie jest szybka, za to zdrowa i trwała. Poza tym, organizm otrzymuje wszelkie składniki odżywcze, nawet jeśli spożywamy jedynie owoce i warzywa.

Kolejna dobra dieta to dieta ketogeniczna. Ta zakłada spożywanie tłustych posiłków. Jak tłuszcz może odchudzać? W bardzo prosty sposób, bo ta dieta wyklucza węglowodany, a tkanka tłuszczowa przemienia się w energię. Spala się więc szybciej. Nie jest to jednak dobry jadłospis dla osób borykających się z chorobami układu pokarmowego, wątroby czy nerek, może być zbyt obciążająca.

Diety bez efektu jo-jo to te, które przebiegają w długim okresie. Przyjmuje się, że zdrowe i trwałe odchudzanie to takie, poprzez które traci się nie więcej niż 1 kilogram masy ciała w ciągu każdego tygodnia. To absolutne maksimum, by zachować pełne zdrowie.

O czym jeszcze warto pamiętać? Efekt jo-jo pojawi się szybko po zakończeniu diety, jeśli osoba odchudzająca się zbyt szybko wróci do dawnych nawyków żywieniowych. Wyjałowiony organizm nie będzie radził sobie z wydalaniem tkanki tłuszczowej. Właśnie to jest najczęściej rozpoznawana przyczyna szybkiego przyrostu wagi zaraz po odchudzaniu.

Zdrowym nawykom żywieniowym powinna towarzyszyć również aktywność fizyczna. Uprawiajmy sport, chociażby codzienny spacer. Dzisiaj modna jest joga, jogging, jazda na rowerze, ćwiczenia fitness, pływanie. Tak naprawdę każdy może dopasować aktywność fizyczną wedle indywidualnych preferencji.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here