Czy po szkole policealnej jest praca?

Kilka tygodni temu absolwenci szkół średnich dowiedzieli się, jak poszły im egzaminy maturalne. Jedni z pewnością są bardzo zadowoleni ze swoich wyników, ponieważ otwierają im one możliwość rekrutowania się na wymarzony kierunek studiów na wybranej przez nich uczelni; drudzy jednak mogą czuć się zawiedzeni, ponieważ ich rezultaty okazały się niższe, niż zakładali, przez co dostanie się na upragnione studia może okazać się dla nich problematyczne – choć wciąż nie niemożliwe. Trzecią grupą są osoby, którym nie powiodło się na egzaminie dojrzałości i oblały go z jednego lub większej ilości przedmiotów.

Co po maturze?

Ci, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu, nadal mają szansę na jego zaliczenie w terminie sierpniowym oraz rekrutowanie się na studia wyższe. Abiturientów, którzy, niestety, nie zdali z dwóch i więcej przedmiotów, czeka roczna przerwa od nauki (tzw. gap year), podczas której będą mieli czas na przygotowanie się do ponownego przystąpienia do egzaminu w maju przyszłego roku. Czy oznacza to, iż mają oni zupełnie zamknięte wszystkie ścieżki dalszej edukacji? Nie! Jeżeli maturzyści, którzy nie zdali egzaminu pragną kontynuować naukę, to powinni czym prędzej przejrzeć ofertę licznych szkół policealnych.

Oferta szkół policealnych

Aby dostać się do jednej z nich i uczyć się na interesujących kierunkach, nie jest wymagana matura, a jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej, technikum czy szkoły zawodowej. Jest to zatem świetna opcja dla tych, którzy nie chcą siedzieć z założonymi rękoma, ale wciąż poszerzać swoją wiedzę. Czy jednak nauka w szkole policealnej się opłaca? Czy ma sens? Czy po szkole policealnej jest praca?

Czy po szkole policealnej jest praca?

Te pytania mogą zaprzątać głowy wielu, którzy rozważają zapisanie się do takiej szkoły. Odpowiedź na nie może być tylko jedna: nauka w szkole policealnej zdecydowanie ma sens, a po jej ukończeniu można jak najbardziej znaleźć dobrze płatną pracę! Wszystko zależy od tego, jaki kierunek wybierzemy – bardzo podobnie, jak na studiach. Wiele szkół policealnych oferuje swoim słuchaczom kierunki, po których pracę mają niemal zagwarantowaną, dlatego poddawanie w wątpliwość tej kwestii jest zupełnie bezcelowe.

Warto podkreślić, że dzieje się tak dlatego, iż szkoły policealne stawiają na kształcenie w praktycznych i potrzebnych zawodach, podczas gdy uczelnie wyższe stawiają raczej na naukę rzeczy teoretycznych – stąd, na przykład, kierunki takie jak filozofia dostępne są jedynie na studiach akademickich. Szkoła policealna bardzo często daje przygotowanie do pracy w konkretnym zawodzie jako technik, np. technik informatyk, technik gastronomii czy technik administracji, dlatego też posiadając taki tytuł znalezienie pracy nie wydaje się być szczególnie dużym problemem czy wyzwaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here