Powiatowe Urzędy Pracy to podmioty powołane w celu aktywizacji pracy. Wspierają nie tylko osoby bezrobotne, ale także funkcjonujące już na rynku działalności gospodarcze. Sprawdź, jak działają PUP i kiedy możesz zgłosić się po pomoc.
Powiatowe Urzędy Pracy dla osób bezrobotnych
Zostałeś zwolniony albo utraciłeś w inny sposób źródło stałych dochodów. Zanim znajdziesz nowe zatrudnienie, powinieneś zgłosić się do PUP. Powiatowe Urzędy Pracy rejestrują osoby bezrobotne, oferują nie tylko zasiłek dla bezrobotnych, ale również ubezpieczenie. Zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest na okres 6 miesięcy albo roku w przypadku rejestracji samotnego rodzica.
Proces ubiegania się o rejestrację jako osoba bezrobotna nie jest trudny. Wystarczy złożyć specjalny wniosek i dostarczyć świadectwa pracy. To na ich podstawie przyznawana jest wysokość zasiłku. Dla osób, które nie przepracowały więcej niż 5 lat, zasiłek jest oferowany o wartości 80%. Te, które pracowały więcej niż 5 lat, otrzymają 100% zasiłku dla bezrobotnych, zaś osoby, które mają ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe, mogą liczyć na 120% zasiłku.
Pamiętajmy jednocześnie, że Powiatowe Urzędy Pracy wspierają nie tylko zasiłkiem finansowym, ale działają też niejako jak agencja pośrednictwa pracy. Pomagają znaleźć zatrudnienie. Na co jeszcze mogą liczyć bezrobotni, którzy zarejestrują się w PUP? Urząd Pracy oferuje liczne szkolenia zawodowe. Dzięki nim osoba pozostająca bez pracy może zdobyć nowe kwalifikacje, tym samym zwiększając swoje szanse na otrzymanie propozycji zatrudnienia.
Powiatowe Urzędy Pracy dla firm
Warto również wiedzieć, że PUP wspiera także osoby, które chcą podjąć własną działalność gospodarczą. Jeśli tylko nastąpi rejestracja bezrobotnego, ten może uzyskać specjalną pomoc finansową w celu rozwoju założonej firmy. Dotacja na otwarcie firmy jest doskonałą formą wsparcia dla początkujących przedsiębiorców. Należy przy tym wiedzieć, że wysokość dotacji będzie zależna nie tylko od wskazanego biznesplanu, ale także branży, w jakiej ma działać firma czy środków, jakimi dysponuje dany Urząd Pracy.
Co istotne, PUP wspierają nie tylko bezrobotnych czy tych, którzy mają zamiar otworzyć swoją pierwszą firmę. To też opcja dla podmiotów, które już działają na zawodowym rynku w Polsce. Oferowane jest na przykład dofinansowanie do zatrudnienia osób, które są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy. Jeśli firma zdecyduje się na zatrudnienie bezrobotnego, otrzyma dodatek do jego wynagrodzenia oraz dodatki na konieczne ubezpieczenia. Jedyny warunek, to utrzymanie stanowiska pracy i niezwolnienie zatrudnionego przez okres 6 miesięcy.
PUP a koronawirus
Rzeczywiście, wiele osób narzeka na funkcjonowanie instytucji urzędowych w czasach koronawirusa. Społeczna izolacja nakazała wdrożenie pracy rotacyjnej, a praca zdalna w przypadku wielu urzędników niestety nie jest możliwa. Walka z koronawirusem w miejscu pracy, w którym istotą jest obsługa klienta, jest konieczna, by minimalizować ryzyko zarażeń. Nie oznacza to oczywiście, że osoby bezrobotne czy chcące otrzymać innego rodzaju wsparcie z PUP, muszą poczekać na wygaszenie pandemii. Urzędy przyjmują interesantów, ale zazwyczaj po uprzednim umówieniu się na spotkanie. Wiele spraw można załatwić też telefonicznie albo drogą mailową.
Wiadomo na pewno, że Urzędy Pracy oferują niewystarczającą pomoc, natomiast wysokości zasiłków czy dotacji nie są uzależnione od tych podmiotów. To z góry ustalone stawki, które obowiązują w jednakowej wartości w całym kraju. Oczywiście, w najlepszej sytuacji są ci, którzy nie muszą korzystać z usług PUP. Pandemia koronawirusa wywołała jednak spory kryzys gospodarczy, a w ostatnim czasie rejestracji jako osoba bezrobotna podlegało nawet kilka razy więcej potrzebujących. Specjalna tarcza antykryzysowa dla osób, które zostały zwolnione w wyniku pandemii narazie nie została wdrożona.