zespol w pracy
fot. Pixabay.com

Ciekawostką jest fakt, iż już połowa polskich firm stawia na integrację pracowników. Inwestowanie w dobrą atmosferę w miejscu pracy, stan psychiczny pracowników i ich zadowolenie z warunków pracy jest dzisiaj tak samo ważne, jak wypłacalne wynagrodzenie. Nie ma wątpliwości, że pomagają w tym wyjazdy integracyjne. Firmy eventowe proponują liczne opcje, które firmy mogą dopasowywać ze względu na indywidualne preferencje potrzeby, ale też posiadany budżet.

Wyjazd integracyjny czy spotkanie integracyjne?

Coraz częściej organizowane są wyjazdy integracyjne, które trwają nawet kilka dni. To doskonała wartość dodana dla pracowników. Atrakcyjne miejsce docelowe pozwala zwiedzić nowe tereny za pieniądze firmy. Moc atrakcji, jakie funduje firma, to kolejny czynnik, który wywołuje uśmiech na twarzach zespołu. Pamiętajmy jednak, że każdy wyjazd integracyjny ma na celu nie tylko dostarczanie rozrywki zatrudnionym, ale także lepsze poznanie zespołu, budowanie lojalności i zaangażowania. To wyjazdy integracyjne pozwalają lepiej poznać współpracowników, nierzadko dochodzi wręcz do nawiązywania nowych przyjaźni.

Alternatywą, która sprawdza się przy mniejszym budżecie firm jest spotkanie integracyjne. To nie kilkudniowy wyjazd, ale kilkugodzinna zabawa z zespołem. Pamiętajmy, że takie spotkanie może być równie atrakcyjne. Jak potwierdza niejedna agencja pośrednictwa pracy, do firm, które organizują integrację pracowników, zgłasza się nawet kilka razy więcej kandydatów. Praca już dawno przestała być tylko przykrym obowiązkiem.

praca zespolowa
fot. Pixabay.com

Wyjazdy i spotkania integracyjne – propozycje

Żeglowanie, obóz przetrwania, zwiedzanie zamków, wyprawa w góry, to tylko kilka możliwości. Warto pytać o preferencje samych zatrudnionych, bo to przecież dla nich organizowany jest wyjazd. Co więcej, kilkudniowy wyjazd może doskonale wykorzystać na szkolenia zawodowe. Kilka dni na zwiedzanie i rozrywkę wystarczy, zaś bez problemu udaje się przeznaczyć chociaż jeden dzień na szkolenie. Nie chodzi tu tylko o naukę techniczną i zdobywanie wiedzy oraz nowych umiejętności. Bardzo często są to szkolenia otwarte, dzięki którym pracownicy uczą się pracy zespołowej czy sztuki negocjowania.

Jednodniowe spotkania integracyjne również dają ogrom możliwości. Wyjście do kina, restauracji, na warsztaty kulinarne, do parku trampolin czy na ściankę wspinaczkową, to doskonały pomysł. Spotkaniem integracyjnym można nazwać też firmowy bankiet z okazji jubileuszu czy wyprawiany z innej okazji. Angażowanie pracowników w tego rodzaju wydarzenia sprawia, że ci są bardziej zmotywowani, zaangażowani i lojalni wobec firmy.

Integracja a koronawirus

W czasach, w których praca zdalna jest najbardziej preferowaną opcją, by minimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem, integracja pracowników jest znacznie utrudniona. Pamiętajmy, że nawet warunki w miejscu pracy zostały zmienione, należy zachować odstępy, a reżim sanitarny uniemożliwia realizację licznych działań zespołowych. Walka z koronawirusem musi odbywać się przy zachowaniu społecznej izolacji, dlatego praktycznie od roku nie ma możliwości organizacji spotkań integracyjnych, nie mówiąc już o wyjazdach. Rządowe obostrzenia powodują przecież cykliczne zamknięcia bazy noclegowej i licznych obiektów rozrywkowych. Wydarzenia integracyjne, nawet jeśli mogą się odbywać, nie są tak atrakcyjne i nie wywołują zamierzonego efektu.

zespol rece
fot. Pixabay.com

Wyjazdy integracyjne – co mówią pracownicy?

Dla zatrudnionych w firmie, wyjazd integracyjny jest bonusem do wynagrodzenia. Rzeczywiście, obecny rynek pracy wręcz wymaga organizację takich wydarzeń. Dzisiaj to już standard, a te podmioty, które nie stawiają na integrację pracowników, nie mogą się rozwijać a już na pewno nie uzyskają przewagi konkurencyjnej. Wiadomo na pewno, że pracownicy doceniają fakt inwestycji nie tylko w warunki biurowe, ale również w ich samopoczucie i zawodowy rozwój. Dzięki temu wzrasta ich zaangażowanie, rzadziej dochodzi do wypalenia zawodowego. W firmach, w których panuje zdrowa atmosfera, a kadra zarządzająca jest nastawiona na potrzeby zatrudnionego personelu, zawodowe obowiązki wykonuje się z przyjemnością i lepszymi efektami, co przekłada się na finalne zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here