karta zblizeniowa
fot. Pixabay.com

Patrząc na europejskie rankingi, które uwzględniają preferencje dotyczące płatności za zakupy, to właśnie Polacy są pionierami, jeśli chodzi o płatności kartą. To właśnie w Polsce każdego roku odnotowuje się najwięcej płatności zbliżeniowych. To również u nas wylicza się prawie najwięcej terminali płatniczych. Czy Polska stanie się drugą Szwecją?

Dlaczego chcemy płacić kartą?

Praktycznie każdy dorosły Polak posiada konto bankowe i przypisaną do niego kartę płatniczą. W ostatnich latach banki wydają przede wszystkim karty do płatności bezstykowych. Płatności zbliżeniowe polegają na tym, że plastikowy pieniądz wystarczy przyłożyć do terminala płatniczego, a zakupy do kwoty 50 złotych lub 100 złotych udaje się zrealizować bez podawania indywidualnego kodu PIN. Wszystko to sprawia, że płatność kartą jest nawet kilka razy szybsza niż płacenie gotówką. Do tego jest optymalnie bezpieczne. Kartę płatniczą dotyka jedynie jej właściciel, nie ma on też bezpośredniego kontaktu z terminalem, nie musi przecież go dotykać, by wpisywać kod PIN. W czasie pandemii koronawirusa ma to szczególne znaczenie, jeśli uwzględnimy chociażby minimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Czy wiesz, że to gotówka jest nośnikiem największej liczny zarazków i wirusów? Każdego dnia dotyka ją przecież ogrom ludzi.

Dlaczego jeszcze chcemy płacić kartą? Płacenie kartą jest po prostu wygodne. Nie trzeba wyliczać potrzebnej kwoty, nie trzeba czekać na wydanie reszty. Co więcej, niejeden terminal płatniczy może być jednocześnie bankomatem, jeśli chcemy wypłacić podczas transakcji zakupowej gotówkę. Warto również wspomnieć, że dzisiaj coraz popularniejsza staje się płatność telefonem, powszechna jest już płatność BLIK. Bankowość mobilna została doceniona, a my chętnie korzystamy z dostępnym dzięki niej innowacji technologicznych.

karta platnicza
fot. Pixabay.com

Płatności kartą – zalety dla przedsiębiorcy

Brak gotówki w sklepowej kasie, szybkość obsługi klienta, automatyczne księgowanie każdej transakcji zakupowej, co ułatwia comiesięczne rozliczenia. To tylko kilka powodów, dla których w swoim sklepie warto mieć przynajmniej jeden terminal płatniczy.

Co ciekawe, sklepy, które przyjmują tylko płatność gotówką, tracą ogrom klientów. Każdy Polak chce mieć dzisiaj wybór, coraz więcej osób w ogóle nie dysponuje gotówką, a brak bankomatu w pobliżu może wręcz uniemożliwić zrobienie zakupów. Wszystko to sprawia, że potencjalny klient pójdzie do konkurencji, gdzie w pełnym komforcie zapłaci kartą. Z gotówki nadal najczęściej korzystają jedynie seniorzy, zaś młodzi Polacy zdecydowanie częściej wybierają płatność kartą bankową.

karta platnicza
fot. Pixabay.com

Mobilna bankowość na TAK

Należy też zwrócić uwagę, że coraz większą popularnością cieszą się zakupy w internecie. Trend ten widoczny jest od dawna, natomiast nie ma wątpliwości, że na rozwój branży e-commerce wpłynęła pandemia koronawirusa. Rządowe obostrzenia wywołały konieczność zamknięcia licznych punktów handlowych i usługowych, jedyną opcją na nabycie niektórych produktów stał się więc internet. Co więcej, to sklepy online oferują znacznie szerszy asortyment, niższe ceny, a zakupy można realizować bez względu na porę dnia czy lokalizację.

Doceniamy mobilną bankowość, bo internetowe konta pozwalają nam płacić szybko i bezpiecznie, a zakupy w sieci są możliwe bez wykorzystania gotówki. Zbliżamy się do tendencji, jaka od dawna wykazywana jest we wspomnianej na początku Szwecji. W tym kraju zapomina się już o gotówce, a niektóre sklepy wręcz w ogóle jej nie przyjmują. Terminal płatniczy jest dostępny wszędzie, nawet na ulicznych straganach, a zakupy online stały się już powszechne.

Nie ma wątpliwości, że i my chcemy płacić kartą i korzystać z zasobów internetu, by realizować komfortowe zakupy wszelkiego rodzaju. Ten trend zauważalny jest przede wszystkim wśród młodych Polaków, którzy coraz częściej całkowicie rezygnują z posiadania gotówki. Wreszcie zdajemy sobie sprawę, że noszenie portfela wypchanego pieniędzmi nie jest bezpieczne. Ten może przecież ulec zgubieniu, zniszczeniu albo kradzieży. Środki ulokowane na karcie są w pełni chronione, a karta płatnicza jest przecież chroniona ustalanym indywidualnie kodem PIN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here