wakacje w warszawie
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że Polska zajmuje drugie miejsce, biorąc pod uwagę liczbę studentów, którzy pobierają naukę, uwzględniając wszystkie miasta europejskie? Patrząc na modne miasta w Polsce, wygrywa Warszawa. W stolicy studiuje blisko 250 tysięcy studentów. Mowa tutaj o naszych rodakach, ale również studentach zza granicy i to właśnie w przypadku tych drugich widać coraz większe zainteresowanie naszym krajem. Jak żyją studenci w Warszawie? Dlaczego wybierają stolicę Polski? Dowiedz się już teraz.

Uczelnie wyższe w Warszawie

Nie ma wątpliwości, że to stolica Polski oferuje największą liczbę uczelni wyższych. Mówimy tutaj o prestiżowych uniwersytetach, ale również wszelakich prywatnych szkołach wyższych. Co więcej, sami studenci zza granicy potwierdzają, że poziom nauczania w Warszawie jest jednym z najwyższych w całej Europie. Nic dziwnego, że studenci przybywają do nas tak tłumnie. Warto również podkreślić, że uczelnie wyższe w stolicy mogą liczyć na świetne warunki nauczania oraz doskonałe zaplecze noclegowe. Sama Warszawa jest zaś prestiżowym, nowoczesnym miastem z bogatą infrastrukturą. Nic dziwnego, że pierwsza praca po studiach podejmowana jest właśnie w stolicy, a ogrom studentów postanawia tutaj ułożyć sobie życie i rozwijać zawodową karierę. Bez wątpienia to Warszawa oferuje najwięcej możliwości rozwoju.

warszawska starowka dla studentow
fot. Pixabay.com

Jak mieszkają studenci?

Zastanawiasz się, jak mieszkają studenci w Warszawie? Tak naprawdę do wyboru mają co najmniej kilka rozwiązań. Wiadomo na pewno, że tylko nieliczni studenci są rodowitymi Warszawiakami i mogą liczyć na mieszkanie wraz z rodzicami. Większość za lokum musi płacić.

Do wyboru pozostają akademiki, które jeszcze do niedawna tak tłumnie oblegane, dzisiaj cieszą się znacznie mniejszą popularnością. Studenci zza granicy mają środki na to, by wynająć prywatne mieszkanie, polskie społeczeństwo także się wzbogaca, dzięki czemu studenci mogą mieszkać w lepszych warunkach. Pamiętajmy jednocześnie, że większość studentów w czasie nauki podejmuje dodatkową pracę, która pozwala im się utrzymać. Wsparciem są także pożyczki studenckie oraz zasiłki i stypendia.

Zamiast akademików częściej wybierane są kawalerki albo apartamenty zamieszkiwane przez kilka osób. Do dyspozycji są też mieszkania na własność, ale z tej opcji korzysta nadal najmniej studentów. Młodzi nie mają jeszcze tak dużych oszczędności ani nawet zdolności kredytowej, by otrzymać kredyt hipoteczny.

warszawskie metro dla studentow
fot. Pixabay.com

Studenckie życie w Warszawie

To Warszawa oferuje bogate życie kulturalne, rozrywkowe, jest wyposażona w zaplecze handlowe, gastronomiczne, wspomniane już noclegowe. To tutaj funkcjonują najlepsze uczelnie, a rynek pracy jest najbogatszy. Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy, musisz wiedzieć, że stolica nadal boryka się z brakiem pracowników, więc nie ma większego problemu, by znaleźć tutaj zatrudnienie. Warto przy tym podkreślić, że Warszawskie firmy wciąż oferują nieco lepsze wynagrodzenie, aniżeli przedsiębiorstwa w innych miastach na terenie całego kraju.

Dzisiaj większość studentów podejmuje choćby pracę dorywczą. Oczywiście, praca podczas pandemii koronawirusa jest w znacznym stopniu utrudniona, a nierzadko „śmieciowe” umowy odcięły z dnia na dzień główne źródło dochodów. Pamiętajmy jednak, że wynagrodzenie za pracę dla studenta nigdy nie jest duże, bo praca jest tylko dodatkiem. To nauka jest najważniejsza, dlatego zresztą studenci w Warszawie regularnie odbywają nawet darmowe praktyki czy staże albo uczęszczają na zawodowe szkolenia. Dzięki temu zostają doskonale przygotowani do podjęcia pierwszej pracy już po zdobyciu dyplomu, by móc wspinać się po kolejnych szczeblach kariery i odnosić sukcesy. Należy podkreślić, że coraz więcej studentów, którzy podejmują studia w Warszawie, pozostaje w tym mieście na stałe. Jeszcze kilka lat temu warszawskie uczelnie borykały się ze zjawiskiem, zgodnie z którym studenci jedynie kształcili się na najlepszym poziomie, a potem opuszczali nasz kraj, by rozwijać się zawodowo poza granicami.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModne miasta Polski
Następny artykułJak mieszkają studenci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here