dziewczyna nad jeziorem na pomoscie
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa wywołała ogromny kryzys na całym świecie. Branżą, która najbardziej ucierpiała wedle rządowych obostrzeń, jest niewątpliwie turystyka. Widać to doskonale na przykładzie Polski. Zamknięte granice, konieczność posiadania negatywnego testu uniemożliwia wręcz wakacje za granicą. Co więcej, te nie zawsze są też możliwe w kraju, bo ciągle zmieniają się obostrzenia. Jeszcze do niedawna wszelkie obiekty noclegowe musiały zostać zamknięte. Czy wyjedziemy na wakacje 2021? Nikt nie zna pewnej odpowiedzi, natomiast jeśli będzie nam dana taka możliwość, warto wybrać wakacje w Polsce.

Wspierajmy lokalny rynek

Od jesieni obiekty noclegowe oraz gastronomiczne musiały pozostać zamknięte. Dzisiaj hotele i pensjonaty mogą co prawda użyczać 50% swoich łóżek, zaś restauracje i liczne atrakcje turystyczne nadal pozostają zamknięte. Wszystko to sprawia, że potencjalni turyści nie mają tak naprawdę możliwości na komfortowy wyjazd. Czy do wakacji ta sytuacja ulegnie zmianie? Jeśli tak, to większość naszych rodaków już planuje wakacje nad Bałtykiem, chcąc tym samym wesprzeć krajowych przedsiębiorców w kryzysie.

jezioro w gorach
fot. Pixabay.com

Dlatego wakacje w Polsce?

Wakacje 2021 większość osób planuje w Polsce. Trzeba przy tym zaznaczyć, że tak naprawdę ogromna liczba tych, którzy mogą mieć urlop wakacyjny, w ogóle nie planuje jeszcze wyjazdów, a już na pewno nie rezerwuje pobytów w nadmorskich kurortach. Wszystko przez niepewność, ponieważ rządkowe restrykcje ulegają ciągle diametralnym zmianom.

Jeśli jednak wakacyjny wyjazd będzie możliwy, niech będą to wakacje w Polsce. Nasz kraj jest piękny i warto go zwiedzać. Dochodzą do tego aspekty praktyczne. Wakacyjny wypoczynek w ojczyźnie nadal jest tańszy niż za granicą. Co więcej, być może turyści będą musieli okazać negatywny test na koronawirusa, by w ogóle można było przekroczyć granice. W tej jeszcze bardziej pesymistycznej opcji może być konieczność okazania świadczenia o odbyciu szczepienia na COVID-19. Z tej szansy skorzysta niewielu Polaków, ponieważ nadal grupą szczepionych pozostają medycy, nauczyciele oraz seniorzy.

Gdzie na wakacje w Polsce?

Do wyboru mamy ogrom destynacji. Polska ma doskonałe położenie z dostępem do morza, gór, jezior. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez względu na wybrany region Polski, już dzisiaj potwierdzają się statystyki, zgodnie z którymi większość planuje wakacyjny urlop z dala od tłumów, najchętniej w gospodarstwie agroturystycznym albo wolnostojącym domu na terenach wiejskich. Raczej nie planujemy wakacji w dużych miastach czy w typowych kurortach. Już zeszłoroczne wakacje, które przecież też odbywały się w czasach pandemii, pokazały, jak dużym błędem było niezachowanie żadnych ograniczeń w ramach społecznej izolacji.

wakacje nad morzem
fot. Pixabay.com

Modne kierunki na wakacje

Wakacje nad Bałtykiem? Oczywiście, ale raczej nie w Sopocie, za to w małych nadmorskich miejscowościach, które nawet w sezonie oferują puste plaże. Coraz bardziej modne stają się dziewicze Kaszuby. Bliskość Bałtyku, ale też urozmaicony teren z dolinami, wzgórzami i mnogością jezior przyciąga coraz więcej turystów.

Zakopane? Jak najbardziej, ale raczej obrzeża tego miasta i w planach wycieczki po mało znanych górskich szlakach. Chcąc wspierać górali po kryzysie w czasie zimowych ferii, z całą pewnością rzesza polskich turystów wybierze właśnie ten kierunek.

A jeśli jednak wakacje za granicą? Większość wybierze wakacje w Chorwacji, bo ten bałkański kraj nadal uznawany jest za jeden z bezpieczniejszych, patrząc na koronawirusa oraz nie da się ukryć, jeden z tańszych. Zrezygnujemy raczej z wakacje we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii, ale interesujemy się odległymi kierunkami, jak Zanzibar czy Bali. Jedno jest pewne, do wakacji pozostało jeszcze kilka miesięcy. Można już powoli planować swój urlop. Bez względu na to, gdzie go spędzimy, ważne, by zachować optymalne bezpieczeństwo. Z wakacyjnego wyjazdu musimy wrócić przede wszystkim zdrowi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here