mleczak zab
fot. Pixabay.com

Czy każde dziecko musi przechodzić bolesne ząbkowanie? Oczywiście, że nie. Niektórym maluchom „mleczaki” pojawiają się niepostrzeżenie, podczas gdy inne gorączkują i silnie przeżywają ból towarzyszący wychodzeniu ząbków. Jak przejść trudny okres ząbkowania, który doskwiera przecież nie tylko maluchowi, ale i całej rodzinie? Przedstawiamy skuteczne sposoby na ząbkowanie.

Ząbkowanie – objawy

Przede wszystkim należy jak najszybciej rozpoznać ząbkowanie u dziecka, by móc szybko reagować. Wcale nie jest to takie trudne, bo zazwyczaj, kiedy wychodzą zęby mleczne, malec daje o tym znać. Do najczęściej występujących objawów rozpoczętego procesu ząbkowania zalicza się:

  • obrzęk dziąseł,
  • dziąsła koloru czerwonego,
  • nadmierne ślinienie się dziecka,
  • brak apetytu,
  • nadmierny płacz,
  • złe samopoczucie, marudzenie,
  • problemy ze snem,
  • gorączka,
  • biegunka.

Oczywiście, symptomy ząbkowania nie zawsze muszą występować razem, nie wszystkie tez silnie doskwierają.

Rodzice powinni bacznie obserwować swoje pociechy. To wychodzenie pierwszych zębów boli najbardziej. Co więcej, ból podczas ząbkowania pojawia się wtedy, gdy zęby się wyrzynają. Kiedy przebiją dziąsło, ból ustaje. Niestety, proces ząbkowania trwa wiele miesięcy, bo mleczaki wychodzą jeden po drugim. Nierzadko ból związany z wyrzynaniem ząbków pojawia się już u kilkumiesięcznego dziecka, może trwać nawet kilka lat, by występować nawet wtedy, gdy obecny jest bunt dwulatka. To niezwykle trudny czas dla całej rodziny, dlatego należy zwalczać przykre dolegliwości skutecznie.

zabkujacy niemowlak
fot. Pixbay.com

Skuteczne środki na ząbkowanie

Rodzice powinni uwzględnić, by wszelkie sposoby na ząbkowanie zawsze dopasowywać zgodnie z preferencjami dziecka. Niektóre środki można łączyć, dzięki czemu dają większą skuteczność, innych zaś maluch zupełnie nie zaakceptuje. Pierwsza nieskuteczna próba nie powinna zniechęcać.

Najlepiej sprawdzają się w pełni bezpieczne, nieinwazyjne sposoby na ząbkowanie. To oczywiście gryzaki z silikonu, które mogą być chłodzone w lodówce, by dać jeszcze większą ulgę maluchowi. Ten sposób na mleczaki sprawdzi się najbardziej w przypadku kilkumiesięcznych maluchów.

Równie dobrze sprawdza się masaż bolących dziąseł, w tym celu bez problemu można zakupić w aptece specjalne nakładki na palec. Z domowych sposobów sprawdzi się też pielucha tetrowa nasączona naparem z rumianku.

W aptece z łatwością znaleźć można profesjonalne środki na ząbkowanie. Te dostępne są w postaci żelu, maści, płynów, kapsułek, ampułek, można wybierać je w najdogodniejszej formie. Oprócz tego, że działają znieczulająco, bardzo często zbijają również gorączkę.

Co ważne, w okresie ząbkowania maluch może mieć problemy z gryzieniem pokarmu, a twarde składniki mogą jeszcze bardziej podrażniać opuchnięte dziąsła. To dlatego zaleca się serwowanie dań zimnych i w postaci płynnej.

sen podczas zabkowania
fot. Pixabay.com

Jak przetrwać ząbkowanie?

Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość, nerwy nie są wskazane. Pamiętajmy, by w okresie ząbkowania raczej nie fundować dziecku nowości ani zbytnich atrakcji. Nie zaleca się także wprowadzania kolejnych etapów rozwoju dziecka, do takich zaliczyć można na przykład odpieluchowanie – poczekajmy z tym do czasu aż pojawią się zęby. Pozbycie się pieluch jest tak naprawdę procesem niezbędnym do wieku przedszkolnego, rzeczy do przedszkola nie powinny już zawierać pieluch. Na ten proces przyjdzie czas, lepiej zająć się metodami uśmierzania bólu w czasie ząbkowania.

Opiekunowie powinni pamiętać o kilku zasadach higieny malucha, kiedy ten przechodzi ząbkowanie. Przyda się już miękka nakładka do czyszczenia pierwszych mleczaków. Należy też zwracać szczególną uwagę na czyszczenie całej jamy ustnej. Czy wiesz, że stany zapalne dziąseł są idealną pożywką dla bakterii?

Trzeba mieć na uwadze, że ząbkowanie to okres przejściowy, ale dobre podejście do tego tematu zapewni zdrowy rozwój i należyty stan uzębienia malucha. O pierwsze mleczaki trzeba solidnie dbać i już na tym etapie wskazywać nawyki mycia zębów dziecku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here