buty do przedszkola
fot. Pixabay.com

Pierwszy dzień w przedszkolu to nie lada przeżycie. Nie ma wątpliwości, że czas, w którym 3 latek wyrusza do przedszkola, jest ważny dla całej rodziny. Warto odpowiednio przygotować się na to wydarzenie, by usprawnić jednocześnie proces adaptacji w przedszkolu. Jakie są niezbędne rzeczy do przedszkola? Prezentujemy podstawową wyprawkę.

Wyprawka do przedszkola – co powinna zawierać?

Niezbędne rzeczy do przedszkola zapewne wskażą nam opiekunki, które będą zajmować się przedszkolakiem podczas pobytu w placówce. Zwróćmy uwagę, że każde przedszkole może mieć w tym zakresie inne wymagania, w zależności od zasobów obiektu, ale i programów edukacyjnych, jakie są w danych grupach prowadzone. Nie ulega jednak wątpliwości, że każda wyprawka do przedszkola powinna zawierać typowe akcesoria, które zawsze przydają się dziecku. Do takich zalicza się:

  • worek z kapciami. Kapcie powinny mieć białą, antypoślizgową podeszwę. Warto, by łatwo się zakładały i były przewiewne. Weźmy pod uwagę, że maluch spędza w kapciach większość dnia, dobrze jest zapewnić mu w tym zakresie odpowiedni komfort,
  • zestaw ubranek do przebrania. Zapasowy komplet ubranek przyda się w razie nieprzewidzianej awarii. Dziecko może ubrudzić się jedzeniem albo podczas prac plastycznych. Kilkulatek, który dopiero co przeszedł proces odpieluchowania może też nie do końca sprawnie panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Ubranka dla dziecka należy przygotować zgodnie z porą roku.
  • zestaw akcesoriów higienicznych. Większość przedszkoli prosi o szczoteczkę do zębów, pastę, mydełko, mały ręcznik. Zaleca się też spakowanie paczki mokrych chusteczek. Uwagę należy zwrócić na szczoteczkę do zębów, bo chociaż przedszkolak ma już za sobą ząbkowanie i posiada pierwsze mleczaki, to jednak kolejne ząbki nadal wyrastają, a nawet mogą już wypadać, by w ich miejscu pojawiły się zęby stałe.
  • rzeczy na leżakowanie. Niektóre przedszkola proszą o piżamkę i pościel, inne jedynie o kocyk i ulubioną przytulankę. Ważne, by zapewnić dziecku odpowiedni komfortu. To istotne, szczególnie w procesie adaptacji, by przedszkolak mógł jak najszybciej uzyskać poczucie bezpieczeństwa. Zasypianie poza domem i bez obecności bliskich może być początkowo trudne.
  • teczka plastyczna. To już kwestia indywidualna. Niektóre przedszkola proszą o ryzy papieru, papier kolorowy, nożyczki, kredki, flamastry czy farby, inne mają takie akcesoria w podstawowym wyposażeniu. Nawet jeśli dziecko nie zabierze tych akcesoriów do placówki przedszkolnej, można zadbać o takie, by to w domu tworzyło pierwsze kreatywne prace.
klocki drewniane do przedszkola
fot. Pixabay.com

Rzeczy przedszkolaka na co dzień

Warto wiedzieć, że nie tylko wyprawka przedszkolaka ma istotne znaczenie w zakresie funkcjonowania dziecka poza domem. Liczą się też rzeczy dla dziecka do przedszkola, które zabiera każdego dnia. Przede wszystkim należy uwzględnić jego garderobę. Należy zadbać o odpowiednie obuwie i kurtkę w porze jesiennej i zimowej. Ubrania mają być wygodne, przewiewne, dobrej jakości. Weźmy pod uwagę, że przedszkolak jest niezwykle aktywny, zresztą zabawy na placu zabaw przy przedszkolu to codzienność i to bez względu na aktualną pogodę.

Jeśli przedszkole zezwala na przynoszenie zabawki do przedszkola, niech będzie to ulubiona maskotka albo zabawki o niedużej wartości. Taki gadżet może łatwo się zgubić czy też ulec zniszczeniu. Pamiętajmy także, że wszelkie rzeczy do przedszkola muszą być optymalnie bezpieczne dla wszystkich dzieci, nie powinny zawierać małych ani ostrych elementów.

kredki do przedszkola
fot. Pixabay.com

Rodzice, którzy kompletują wyprawkę do przedszkola dla dziecka, powinni wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i zainteresowania dziecka. Kilkulatek sprawnie określi swoje potrzeby, wskaże, które akcesoria podobają mu się najbardziej. Wszystkie rzeczy mogą być przecież atrakcyjne wizualnie, na przykład zawierać motyw z ulubionej bajki. Na zakupy rzeczy do przedszkola warto zresztą wybrać się wraz z przedszkolakiem.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here